Bratislava potrebuje reštart

Autor: Rastislav Žitný | 20.9.2015 o 18:19 | Karma článku: 9,80 | Prečítané:  3887x

Väčšina politikov zvykne po úspechu vo voľbách vyplakávať,v akom zlom stave im ich predchodcovia zanechali verejné statky.Po čase stíchnu,lebo si uvedomia,že čokoľvek zmeniť je ťažké,radšej sa zaradia do šedého zástupu predchodcov


O Bratislave zo všetkých strán počúvam, že je v ťažkej kóme. Všetci riešia, či sa stihne dostavať starý most, čo s hlavnou stanicou, čo s mestskými podnikmi, čo s predraženými úvermi, prečo sú zápchy, prečo developeri zastavajú ďalšie územia, prečo kolabuje MHD, prečo sú diery na cestách, prečo sa nedá zaparkovať, prečo sú preplnené cintoríny a prečo sa mi nedostalo dieťa do škôlky. Tieto a ďalšie problémy sú vážne a treba ich riešiť.

Mestu chýba dlhodobá vízia. Vízia, rozmenená na dosiahnuteľné ciele. Mesto aj mestské časti majú PHSR (Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja, PHSR Bratislavy má 426 strán), ale nikto vám nevie jednoducho povedať ako má Bratislava vyzerať o päť, desať rokov. Za trištvrte roka mi to nedokázali povedať ani politici, ani úradníci, ani odborníci. A bez toho sa dosť ťažko pracuje. Chceme mať z Bratislavy veľkomesto? Chceme aby Bratislava bola mestom kultúry? Chceme zelenú Bratislavu? Máme pri sebe veľmi blízko Viedeň, Budapešť, Brno, kúsok ďalej Prahu, všetko sú to krásne historické mestá. V podstate sú to naši konkurenti a mali by sme sa niečím odlíšiť. A my miesto toho, aby sme mesto zmysluplne rozvíjali tak ho len spravujeme. Sme údržbári mesta.

Bratislava nevyhnutne potrebuje reštart v myslení politikov. V MOST-HÍD sme sa rozhodli, že pripravíme víziu, ako by Bratislava mala vyzerať o 10 rokov. Oslovíme občanov, aktivistov, odborníkov, úradníkov aj politikov a spýtame sa ich, akú chcú Bratislavu. A potom povieme akými krokmi sa k tomu dopracujeme. Pridajte sa. Všetci ste vítaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?